Zlatník / klenotník

Hlavní stránka - Přidat poptávku - Kontakt
 
Vyberte kraj


Další profese:

Stavbyvedoucí, Letuška / Steward, Hasič, Choreograf, Uklízečka, Zootechnik, Archeolog, Psychoterapeut, Ekolog, Dermatolog, Meteorolog, Anesteziolog, Školník, Dramaturg, Architekt, Farmaceut, Fyzioterapeut, Dirigent, Ergonom, Osvětlovač, Scénárista,


Práce v ČR

Zlatník / klenotník

Zlatník a klenotník je tradiční řemeslná profese s dlouhou tradicí, obdobně jako například kloboučník. Zlatníci a klenotníci se pro výkon své profese připravují studiem na střední odborné škole, které zakončí získáním výučního listu. Na většině těchto škol je pro absolventy možnost nástavbového studia s následným získáním maturitní zkoušky. Během studia probíhá praxe, která je pro řemeslné profese naprosto klíčová.

Pro výkon této profese není důležitá znalost cizích jazyků, ale manuální zručnost a kreativita.

Hlavní pracovní činností vyučeného zlatníka/klenotníka je výtvarně, technologicky a řemeslně zpracovat materiál (drahý nebo obecný kov). Zručný zlatník/klenotník musí zvládnout umělecky i technicky tvárnit návrh budoucího díla a dle vytvořeného návrhu následně zpracovat potřebný materiál do konečné podoby.

Zlatníci a klenotníci zhotovují dle svých či předložených návrhů šperky či klenoty z drahých i obecných kovů v kombinaci s drahými kameny a jinými přírodninami. Zlatníci a klenotníci se nevěnují jen uměleckým návrhům a výrobě šperků, ale i opravám a údržbě klenotnických a šperkařských výrobků. Mohou pracovat jako živnostníci, zaměstnanci či pracovníci sériové výroby.

Perfektně zvládnutá jemná motorika je základním předpokladem pro výkon tohoto řemesla. Toto povolání je naprosto nevhodné pro osoby trpícími třasy rukou, nebo poruchami jemné motoriky. Zdravé a schopné ruce jsou pro výkon tohoto povolání naprosto klíčové.

Výkon této profese probíhá obvykle ve zlatnických dílnách nebo velkovýrobnách, kde probíhá sériová výroba šperků. Dalšími místy výkonu práce jsou zlatnictví a klenotnictví, kde mohou tito odborníci pracovat jako erudovaní prodavači svých či cizích klenotnických výrobků. A v neposlední řadě pak může výkon profese probíhat v dílnách, které se specializují výlučně na opravy poškozeného klenotnického zboží.

Klenotníci a zlatníci obvykle pracují po běžnou osmihodinovou pracovní dobu, pokud není ve smlouvě stanoveno jinak.

Pracovními nástroji jsou brusky, vrtačky, ohýbačky, pájky, pilníky, kleště, rydla a další umělecké ruční nástroje, přístroje a potřeby. Mezi ostatní prostředky řadíme rýsovací a výtvarné potřeby, které zlatníkům umožní vytvoření návrhů.

Požadované vzdělání: Střední odborné s výučním listem

Zlatník / klenotník volná místa

V současnosti pro pracovní pozici Zlatník / klenotník nenabízíme žádná volná místa, zkuste to později.