Meteorolog

Hlavní stránka - Přidat poptávku - Kontakt
 
Vyberte kraj


Další profese:

Stavbyvedoucí, Letuška / Steward, Hasič, Choreograf, Uklízečka, Zootechnik, Archeolog, Psychoterapeut, Ekolog, Dermatolog, Meteorolog, Anesteziolog, Školník, Dramaturg, Architekt, Farmaceut, Fyzioterapeut, Dirigent, Ergonom, Osvětlovač, Scénárista,


Práce v ČR

Meteorolog

Meteorolog je, podobně jako biolog, botanik nebo genetik, svým způsobem vědec. Pro výkon své profese potřebuje meteorolog vysokoškolské vzdělání, nejlépe v oboru meteorologie klimatologie.

Po absolvování vysoké školy s tímto zaměřením je možné se oboru začít ihned věnovat. Meteorologie, jak již bylo řečeno, je vědou, jež zkoumá charakteristické znaky atmosféry a fyzikální děje v ní probíhající.

Meteorologové pak měří meteorologické prvky, na jejichž základě mohou stanovovat s jistou dávkou pravděpodobnosti předpovědi a vývoj počasí.

Hlavní pracovní činností tedy je především zaznamenávání meteorologických dat, zpracovávání a poskytování informací o aktuálním stavu atmosféry. Meteorologové na základě zaznamenaných dat a pozorování sestavují meteorologické mapy a krátkodobé či dlouhodobé předpovědi počasí. Obzvláště důležitou složkou jejich práce je vydávání výstrah před nepříznivými vlivy počasí, jako je například akutní varování před povodněmi, tornády či jinými nebezpečnými meteorologickými projevy. Díky těmto výstrahám je možná případná evakuace obyvatel obcí, jež mohou být těmito pohromami zasaženy, nebo důkladná příprava obyvatelstva na příchod živelných pohrom.

Meteorologové tráví většinu svého pracovního času v terénu, kde se intenzivně věnují zkoumání a pozorování atmosféry. Na základě těchto výzkumů vypracovávají zprávy, dokumentaci a potřebné statistiky. Část své pracovní doby tráví v kancelářském prostředí při sestavování atmosférických map a předpovědí.

Meteorologové jsou nejen vysokoškolsky vzdělaní lidé, ale též vysoce kvalifikovaní odborníci se schopnostmi samostatné a systematické práce, vysokou mírou přesnosti a statistických a fyzikálních znalostí.

Pro výkon této profese nejsou žádná zdravotní omezení, jelikož její výkon probíhá ve zdraví obvykle nezatěžujících podmínkách.

Pracovní doba bývá stanovena ve smlouvě, obvykle se však neomezuje na běžnou osmihodinovou pracovní dobu.

Pracovními nástroji meteorologa jsou speciální meteorologická a záznamová zařízení, výpočetní technika s internetovým připojením, pozorovací zařízení a běžná kancelářská a komunikační technika.

Požadované vzdělání: Vysokoškolské

Meteorolog volná místa

Technik v oddělení kvality ovzduší
Český hydrometeorologický ústav, příspěvková organizace
Ústí nad Labem, Ústí nad Labem, Kočkovská, 2699, 400 11
Směny: Jednosměnný provoz, Mzda (min-max): 16760 - 0
Od: 2019-02-01
Místo výkonu práce: Kočkovská č.p. 2699/18, Severní Terasa, Ústí nad Labem. Český hydrometeorologický ústav pobočka Ústí nad Labem přijme: SŠ technického zaměření, praxe 1 rok v oboru elektrotechniky Ostatní předpoklady: znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B (řidičský průkaz skupiny C výhodou), schopnost manipulovat s těžkými břemeny Termín nástupu: okamžitě Kontakt: Přihlášky k výběrovému řízení s kontaktem a profesním životopisem zasílejte na adresu: placha@chmi.cz nebo Český hydrometeorologický ústav, oddělení kvality ovzduší, Kočkovská 18, 400 11 Ústí n. L. Více informací www.chmuul.org nebo tel: 724522390

Meteorolog - prognostik
Český hydrometeorologický ústav, příspěvková organizace
Ústí nad Labem, Ústí nad Labem, Kočkovská, 2699, 400 11
Směny: Nepřetržitý provoz, Mzda (min-max): 21400 - 0
Od: 2018-06-01
Místo výkonu práce: Kočkovská č.p. 2699/18, Severní Terasa, Ústí nad Labem. Popis činnosti: " Tvorba regionálních předpovědí počasí pro Ústecký a Liberecký kraj, " podíl na výstražné službě ČHMÚ (SIVS), " provoz Smogového varovného a regulačního systému, " provoz Hlásné a předpovědní povodňové služby (ve spolupráci s našimi hydrology), " podíl na rozvoji předpovědního pracoviště, " práce v nepřetržitém provozu (denní a noční nepřetržité služby), " podíl na popularizaci oboru (občasné exkurze, debaty, přednášky). Požadujeme: " MFF UK (KFA) nebo VŠ vzdělání přírodovědného směru s předmětem meteorologie/klimatologie ve studijním programu, " znalost anglického jazyka minimálně na pasivní úrovni, " pokročilé zvládnutí práce na PC (OS Windows, Linux, speciální SW), " zdravotní způsobilost pro nepřetržitý provoz, " schopnost týmové práce, nekonfliktní jednání, " ochotu se dál průběžně vzdělávat. " Speciální znalosti (Python, statistický program R, práce s GISy) výhodou! Odesláním dokladů, v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů v platném znění, poskytuje uchazeč souhlas se zpracováním osobních údajů obsažených v těchto dokladech. Nabízíme: " pracovní poměr na dobu určitou (1 rok, s předpokladem prodloužení), " plný úvazek, " pracovní dobu 37,5 hod. týdně (po zařazení do nepřetržitého provozu), " zázemí příspěvkové organizace, stravování, vzdělávání, 5 týdnů dovolené, příspěvek FKSP, 5 dnů indispozičního volna, " plat podle NV ČR č. 341/2017 Sb. (příloha 1) a ZP ČR č. 262/2006 Sb., " zajímavou práci se zajímavými lidmi, tvůrčí, nemonotónní, " možnost odborného rozvoje. Pracoviště: Český hydrometeorologický ústav, pobočka Ústí nad Labem Kočkovská 2699/18 400 11 Ústí nad Labem - Kočkov Datum nástupu: Červen 2018 (možnost dohody). Kontakt: Mgr. Martin Novák, 472 706 048, 602 410 495, novakm@chmi.cz

Technik v oddělení kvality ovzduší
Český hydrometeorologický ústav, příspěvková organizace
Ústí nad Labem, Ústí nad Labem, Kočkovská, 2699, 400 11
Směny: Jednosměnný provoz, Mzda (min-max): 16760 - 0
Od: 2018-12-01
Místo výkonu práce: Kočkovská č.p. 2699/18, Severní Terasa, Ústí nad Labem. Český hydrometeorologický ústav pobočka Ústí nad Labem přijme SŠ technického zaměření, praxe 1 rok v oboru elektrotechniky. Ostatní předpoklady: znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B (řidičský průkaz skupiny C výhodou), osvědčení z vyhlášky č. 50/1978 Sb. § 5, schopnost manipulovat s těžkými břemeny. Termín nástupu: možno okamžitě. Smlouva bude uzavřena na dobu určitou 1 rok, výhledově bude smlouva uzavřena na dobu neurčitou. Přihlášky k výběrovému řízení s kontaktem a profesním životopisem zasílejte na adresu: placha@chmi.cz nebo Český hydrometeorologický ústav, oddělení kvality ovzduší, Kočkovská 18, 400 11 Ústí n. L. Více informací www.chmi.cz/UL nebo tel: 724 522 390 Odesláním dokladů, v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. O ochraně osobních údajů v platném znění, poskytuje uchazeč souhlas se zpracováním osobních údajů obsažených v těchto dokladech.

Technik meteostanic a přenosu dat
ROCON METEO spol. s r.o.
Hlavní město Praha, Praha, Lukavecká, 1732, 193 00
Směny: Pružná pracovní doba, Mzda (min-max): 23000 - 25000
Od: 2016-06-01
Místo práce: Lukavecká 1732, Praha 9. Kontakt: Kleňha ml. Miroslav, e-mail: m.klenha@rocon.cz - zaslat CV. Zaměstnavatel požaduje: - 2 + roky praxe na obdobné pozici - 2+ roky zkušenosti v oblasti oprav a údržby elektrických zařízení - znalost operačních systémů Windovs + MS Office, všeobecný přehled v IT - základní znalost přenosu dat v RS485 - řidičský průkaz B

Pracovník oddělení meteorologie a klimatologie - revizor staniční sítě
Český hydrometeorologický ústav, příspěvková organizace
Ústí nad Labem, Ústí nad Labem, Kočkovská, 2699, 400 11
Směny: Pružná pracovní doba, Mzda (min-max): 18200 - 0
Od: 2018-09-01
Místo výkonu práce: Kočkovská 18, 400 11 Ústí nad Labem - Kočkov. Požadujeme: SŠ/VŠ vzdělání přírodovědného směru, zájem o meteorologii a klimatologii, organizační schopnosti, pečlivost, komunikativnost, samostatnost a aktivní přístup k práci, znalost práce na PC (MS Office, schopnost pracovat se specializovanými programy), řidičský průkaz sk. B, znalost AJ (minimálně pasivně). Nabízíme:smlouva bude uzavřena na dobu určitou po dobu nemoci současného zaměstnance, ale výhledově bude smlouva uzavřena na dobu určitou. kontakt: písemné nabídky, doplněné strukturovaným životopisem a přehledem praxe zasílejte do 15. 9. 2018 na e-mailovou adresu dasar@chmi.cz. Odesláním dokladů, v souladu se zákonem č.101/2000 Sb. O ochraně osobních údajů v platném znění, poskytuje uchazeč souhlas se zpracováním osobních údajů obsažených v těchto dokladech.

METEOROLOG/-ŽKA
Český hydrometeorologický ústav
Hradec Králové, Hradec Králové, Dvorská, 410, 503 11
Směny: Pružná pracovní doba, Mzda (min-max): 16400 - 24660
Od: 2017-01-02
METEOROLOG/-ŽKA - PP na dobu neurčitou, nástup od 2. 1. 2017 nebo dle dohody, pružná pracovní doba - Popis činnosti: posudková činnost v oboru klimatologie, spolupráce na zajištění provozu a správy klimatologické monitorovací sítě, práce s databází (pořizování dat, jejich kontrola a zpracování), podíl na řešení výzkumných projektů - Požadujeme: vzdělání: VŠ přírodovědného směru, nejlépe se zaměřením na meteorologii a klimatologii, orientace v oboru meteorologie a klimatologie, orientace ve statistickém zpracování dat, řidičský průkaz skupiny B - Ostatní předpoklady: organizační a komunikační schopnosti, flexibilita, pečlivost, spolehlivost a schopnost samostatné práce, znalost práce na PC (MS Office) podmínkou, znalost práce s pokročilými statistickými programy nebo databázemi výhodou, znalost angličtiny (pasivní podmínkou, aktivní výhodou) - Nabízíme: plat a odměna podle NV ČR č. 564/2006 Sb. v platném znění, pružná pracovní doba, zaměstnanecké výhody (dovolená 5 týdnů, stravenky, příspěvek FKSP) - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky - Kontakt: RNDr. Zdeněk Šiftař, ředitel pobočky / 495 705 010, Mgr. Stanislava Kliegrová, Ph.D, vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie / 495 705 020, - Písemné nabídky, doplněné strukturovaným životopisem a případně přehledem odborné praxe zasílejte na e-mailovou adresu hradec@chmi.cz

Meteorolog - prognostik
Český hydrometeorologický ústav, příspěvková organizace
Ústí nad Labem, Ústí nad Labem, Kočkovská, 2699, 400 11
Směny: Nepřetržitý provoz, Mzda (min-max): 17090 - 0
Od: 2017-01-02
Místo výkonu práce: Kočkovská č.p. 2699/18, Severní Terasa, Ústí nad Labem. Požadujeme: VŠ - obor meteorologie na MFF UK nebo Vojenské akademii, příp. fyzická geografie na přírodovědeckých fakultách, alespoň pasivní znalost AJ, práce s výpočetní technikou (alespoň "zručný uživatel", znalost jazyka Python výhodou). Nabízíme zajímavou rozmanitou práci, možnost dalšího odborného růstu. Směnný provoz 7/24 - denní a noční služby (12 hod.), včetně víkendových. Zástup za RD - pracovní smlouva nejdéle do 5/2018. Zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.

PRACOVNÍK/-ICE OCHRANY ČISTOTY OVZDUŠÍ - SPRÁVCE/-KYNĚ OBLASTNÍHO STŘEDISKA IMISNÍHO MONITORINGU
Český hydrometeorologický ústav
Hradec Králové, Hradec Králové, Dvorská, 410, 503 11
Směny: Jednosměnný provoz, Mzda (min-max): 20000 - 30000
Od: 2018-10-01
PRACOVNÍK/-ICE OCHRANY ČISTOTY OVZDUŠÍ - SPRÁVCE/-KYNĚ OBLASTNÍHO STŘEDISKA IMISNÍHO MONITORINGU - PP na dobu určitou od 1. 10. 2018 do 31. 12. 2019 s možností prodloužení, pružná pracovní doba, pracoviště Český hydrometeorologický ústav, pobočka Hradec Králové, Dvorská 410, 503 11 Hradec Králové - Svobodné Dvory - Popis činnosti: komplexní zajišťování a provádění měření a pozorování kvality ovzduší, zajištění provozu a údržby staniční sítě imisního monitoringu pobočky, pravidelná kontrola a ověřování přístrojů, metrologické činnosti - kalibrace přístrojů, zabezpečení přenosu dat ze stanic do centra, podíl na verifikaci dat, podíl na zpracování výsledků měření - Požadujeme: VŠ technického směru, praxe v oboru elektrotechniky minimálně 1 rok, osvědčení o zkoušce dle §6 vyhlášky č. 50/1978 Sb. nebo předpoklad možnosti vykonání této zkoušky, ŘP sk. B, pasivní znalost AJ - Ostatní předpoklady: organizační a komunikační schopnosti, flexibilita, pečlivost a schopnost samostatné práce, fyzická zdatnost - práce v terénu, znalost práce na PC (MS Office, schopnost pracovat se specializovanými programy) - Nabízíme: plat a odměna podle NV ČR č. 564/2006 Sb. v platném znění, zaměstnanecké výhody (dovolená 5 týdnů, stravenky, 5 sick days, příspěvek FKSP) - Písemné nabídky, doplněné strukturovaným životopisem a přehledem odborné praxe zasílejte na e-mailovou adresu: hradec@chmi.cz

Odborný pracovník Oddělení meteorologie a klimatologie - meteorolog specialista
Český hydrometeorologický ústav
Brno-město, Brno, Kroftova, 2578, 616 00
Směny: Jednosměnný provoz, Mzda (min-max): 15760 - 23710
Od: 2017-05-01
Český hydrometeorologický ústav - pobočka Brno hledá vhodného kandidáta - absolventa VŠ - na pozici Odborný pracovník Oddělení meteorologie a klimatologie - meteorolog specialista Popis činnosti: " organizační a technická správa staniční sítě v působnosti pobočky ČHMÚ Brno " základní údržba, montáž a výměna měřící techniky na stanicích, komunikace s pozorovateli " instalace a vzdálená údržba výpočetní techniky " správa databáze metadat o stanicích a evidence přístrojové techniky, kontrola a správa naměřených staničních dat v interní databázi " spolupráce na tvorbě specializovaných výstupů v oboru meteorologie a klimatologie Požadujeme: " VŠ vzdělání (technický nebo přírodovědný směr), absolvování zkoušky z meteorologie, klimatologie výhodou " základní znalost v oblasti elektrotechniky, správy PC a počítačových sítí (instalace, konfigurace), meteorologie a klimatologie " znalost MS Office (MS Excel), znalost SQL výhodou " řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič " časovou flexibilitu, samostatnost, aktivní přístup k práci, ochotu a schopnost učit se nové věci, dobré komunikační schopnosti " pečlivost, manuální zručnost, schopnost týmové práce Nabízíme: " zajímavou a nestereotypní práci s možností odborného růstu a zapojení se do vědecko-výzkumných aktivit v rámci Oddělení meteorologie a klimatologie " smlouvu na dobu neurčitou " pružnou pracovní dobu " zázemí příspěvkové organizace, příspěvek FKSP, 5 týdnů dovolené, závodní stravování " plat a odměnu podle zák. č. 262/2006 Sb. a NV č. 316/2016 Sb v T11 (dle započitatelné praxe). Pracoviště: Český hydrometeorologický ústav - pobočka Brno Kroftova 43 616 67 Brno Datum nástupu: květen 2017 nebo podle dohody Kontakt: RNDr. Filip Chuchma, 541 421 031, 602 591 518, filip.chuchma@chmi.cz Markéta Holíková, marketa.holikova@chmi.cz