Dirigent

Hlavní stránka - Přidat poptávku - Kontakt
 
Vyberte kraj


Další profese:

Stavbyvedoucí, Letuška / Steward, Hasič, Choreograf, Uklízečka, Zootechnik, Archeolog, Psychoterapeut, Ekolog, Dermatolog, Meteorolog, Anesteziolog, Školník, Dramaturg, Architekt, Farmaceut, Fyzioterapeut, Dirigent, Ergonom, Osvětlovač, Scénárista,


Práce v ČR

Dirigent

Pro výkon tohoto povolání je vysokoškolské vzdělání oboru dirigent podmínkou. Dirigentství patří bezpochyby mezi umělecké profese, obdobně jako herec, režisér, zvukař, maskér, osvětlovač, dramaturg, scénárista a mnozí další.

Dirigenti mají neuvěřitelně vytříbený sluch, přičemž dokáží rozpoznat v kakofonii tónů jediný falešný tón. Náplní jejich práce je řízení – dirigování – hudebníků při nácviku a pak samotném vystoupení před diváky. Dirigent stojí v čele orchestru a pomocí taktovky a ruky naznačuje hudebníkům, jakým tempem a jakým způsobem mají hrát, aby byla skladba správně zahrána. Dirigent se svými hudebníky tvoří jedinečnou symbiózu a jeden bez druhého by nemohli fungovat.

Dirigenta můžete vidět například při koncertech vážné hudby, nebo při divadelních, baletních, operních či muzikálových vystoupeních, které nedoprovází studiová hudba, ale živý orchestr.

Toto povolání vyžaduje nejen vysokoškolské vzdělání, ale rovněž i obrovské hudební nadání, umělecké a estetické cítění, schopnost empatie, maximální soustředění, autoritativnost a schopnost prožívat hudbu.

Dirigenty nejčastěji vidíme ve společenském oděvu, který je zároveň jejich pracovní uniformou. Není však podmínkou, například při neformálních koncertech můžete vídat dirigenty v riflích a košili.

Dirigenti se pohybují mezi umělci a hudebníky, není proto velké překvapení, že místem výkonu jejich práce jsou divadla, koncertní haly a síně, či baletní sály.

Pracovní doba je velice pružná. Vzhledem k povaze zaměstnání nemůžeme hovořit o běžné osmihodinové pracovní době. Nácviky probíhají v běžných denních hodinách, ale samotné koncerty a vystoupení trvají často do pozdních večerních hodin, proto na dirigenta s večeří doma nečekejte.

Základními pracovními nástroji dirigenta jsou zaplněné notové osnovy písněmi slavných mistrů a samozřejmě taktovka. Taktovka je hůlka, kterou dirigent užívá k řízení svého orchestru.

Jazyková vybavenost v tomto případě není nutná, ale je výhodou, vzhledem k tomu, že i mezi hudebníky mohou býti cizinci a je nutné se s nimi dorozumět.

Pro výkon tohoto povolání nejsou žádná zdravotní omezení.

Požadované vzdělání: Vysokoškolské

Dirigent volná místa

V současnosti pro pracovní pozici Dirigent nenabízíme žádná volná místa, zkuste to později.