Scénárista

Hlavní stránka - Přidat poptávku - Kontakt
 
Vyberte kraj


Další profese:

Stavbyvedoucí, Letuška / Steward, Hasič, Choreograf, Uklízečka, Zootechnik, Archeolog, Psychoterapeut, Dermatolog, Ekolog, Meteorolog, Anesteziolog, Školník, Dramaturg, Architekt, Farmaceut, Fyzioterapeut, Dirigent, Ergonom, Osvětlovač, Scénárista,


Práce v ČR

Scénárista

Scénárista bezesporu patří, obdobně jako například dramaturg, režisér, herec, zvukař, dabér, střihač, choreograf nebo osvětlovač, k uměleckým povoláním.

Pod tímto zajímavým povoláním se skrývají hodiny a hodiny tvůrčí práce. Scénárista vkládá divadelním a filmovým hercům do úst jejich repliky, scénárista říká, jaká témata se budou probírat v televizních debatách nebo jakým směrem se bude ubírat děj našeho oblíbeného televizního seriálu a která postava děj opustí či která postava jej rozšíří. Scénárista je vlastně takový spisovatel, jehož díla vždycky budou zfilmována či zahrána na prknech, která znamenají svět.

Scénárista může pracovat dle literární předlohy, přičemž se drží děje a postav v předloze zadané, a upraví příběh, a jeho rozsah do délky vhodné pro filmové natáčení či divadlo. Rovněž rozepisuje dialogy tak, aby dávaly smysl a vedly příběh správným směrem.

Rovněž může pracovat bez předlohy, pouze s vlastní fantazií, případně s požadavky investorů či vedení televizních společností. Scénárista tedy, jak již víme, píše příběhy, dialogy a témata, kterými se následně řídí herci a režiséři při natáčení filmových děl a reklamních spotů, či divadelní a rozhlasoví umělci.

Scénárista je nepostradatelným členem týmu, jelikož bez jeho fantazie a literárních schopností, by žádné filmové ani divadelní dílo nemělo šanci vzniknout.

Napsáním scénáře práce scénáristy nekončí, následně úzce spolupracuje s režisérem a scénář upravuje do konečné a všem stranám vyhovující podoby.

Scénárista pracuje především v interiéru. Může svou činnost vykonávat v bezpečí domácí pracovny, ve filmových studiích či v divadlech. Vzhledem k tomu, že ke své práci potřebuje prakticky jen notebook, či papír a tužku, není místo jeho výkonu práce nikterak omezeno a může pracovat takřka kdekoliv. Většinou se scénárista neomezuje na běžnou osmihodinovou pracovní dobu, ale pracuje dle termínů zakázek a vlastní inspirace.

Pro výkon tohoto povolání se požaduje vysokoškolské vzdělání uměleckého či literárního směru.

Scénárista musí mít velké tvůrčí schopnosti, výbornou znalost jazyka a jeho gramatiky, rozvinutou fantazii, znalosti v literatuře a umění obecně. Psaní scénářů je bezesporu krásná, naplňující práce, kdy se vám pod rukama rozvíjí příběh, který může díky médiím ožít a bavit i několik generací.

Požadované vzdělání: Vysokoškolské

Scénárista volná místa

V současnosti pro pracovní pozici Scénárista nenabízíme žádná volná místa, zkuste to později.