Režisér

Hlavní stránka - Přidat poptávku - Kontakt
 
Vyberte kraj


Další profese:

Stavbyvedoucí, Letuška / Steward, Hasič, Choreograf, Uklízečka, Zootechnik, Archeolog, Psychoterapeut, Dermatolog, Ekolog, Meteorolog, Anesteziolog, Školník, Dramaturg, Architekt, Farmaceut, Ergonom, Fyzioterapeut, Dirigent, Osvětlovač, Scénárista,


Práce v ČR

Režisér

Tuto profesi řadíme k uměleckým oborům, obdobně jako profese herec, scénárista, dabér, dirigent, osvětlovač, zvukař, maskér, choreograf a mnozí další.

Náplní práce režiséra je režírování divadelních či filmových děl. Co to však znamená, režírovat? Režisér vlastně řídí tým lidí, kteří se podílejí na vzniku uměleckého díla, a říká jim, co a jak mají v dané chvíli dělat. Režisér zodpovídá za to, aby výkony a emoce herců byly přesvědčivé, aby zvuk a světla vhodně dotvářela scénu a aby každý jeden člen týmu věděl, co se od něj očekává.

Divadelní režisér diriguje celý divadelní kus a několik týdnů i měsíců jej, společně s herci a zákulisním personálem, nacvičuje, aby si následně každý divák mohl užít radost z divadelního představení. Režisér v představení obvykle sám neúčinkuje, ale má klíčový podíl na jeho vzniku.

Filmový režisér zodpovídá za natočení filmového díla, či reklamních spotů a následně s týmem střihačů a grafiků, případně i dabérů, dává dohromady jeho výslednou podobu, kterou diváci mohou obdivovat na plátnech kin či svých televizních obrazovkách. Každý televizní pořad, drobná scénka, diskuzní debata, nebo zpravodajství má svého režiséra, který stojí v pozadí, ale je jedním z nejdůležitějších článků celého projektu. Obvykle se režisér na obrazovkách neobjevuje, nicméně občas se stává, že si zahraje ve filmech malou epizodní roli. Častěji se toto stává u filmů zahraniční, především americké, produkce.

Režisér má tak na starost nejen obsazení díla, ale i jeho ekonomickou náročnost, sestavování termínů natáčení, spolupráce s pracovníky, jež vyhledávají vhodná místa pro natáčení či například sestavování technických scénářů.

Na režiséra, jakožto vedoucího filmového či divadelního projektu, jsou kladeny vysoké nároky, ať už jde o vzdělání či osobní vlastnosti a schopnosti.

Režisér by měl být člověk vzdělaný v oboru, měl by mít tedy minimálně bakalářský titul na vysoké škole uměleckého směru, či přímo vystudovanou režii. Mezi osobnostními rysy rozhodně nesmí chybět schopnost plánování, rozhodnost, estetické cítění, dále pak schopnost koncepčního vedení lidí, komunikativnost a empatie nebo schopnost vysvětlit a prosadit své názory a myšlenky.

Režisér pracuje v interiéru, kde jsou rozmístěny jednotlivé kulisy pro natáčení, ale neméně často i v exteriérech, jakožto vybraných lokacích vhodných pro daný umělecký počin. Nelze říci, kde režisér tráví většinu svého pracovního času. Mezi jeho pracovní nástroje patří řeč, rychlý úsudek, estetické cítění, kancelářské potřeby a dorozumívací technika.

Pro výkon tohoto povolání není nutná znalost cizích jazyků, je však samozřejmě nejen výhodou ale i předností. Toto zaměstnání není nikterak zdravotně náročné, ale je velice stresující, proto není vhodné pro emočně nestabilní jedince.

Požadované vzdělání: vysokoškolské minimálně bakalářského stupně

Režisér volná místa

V současnosti pro pracovní pozici Režisér nenabízíme žádná volná místa, zkuste to později.