Maskér

Hlavní stránka - Přidat poptávku - Kontakt
 
Vyberte kraj


Další profese:

Stavbyvedoucí, Letuška / Steward, Hasič, Choreograf, Uklízečka, Zootechnik, Archeolog, Psychoterapeut, Dermatolog, Ekolog, Meteorolog, Anesteziolog, Školník, Dramaturg, Architekt, Farmaceut, Ergonom, Fyzioterapeut, Dirigent, Osvětlovač, Scénárista,


Práce v ČR

Maskér

Toto povolání se řadí, obdobně jako herec, režisér, dabér, scénárista, choreograf, dramaturg nebo dirigent, mezi takzvaná umělecká řemesla. Pro toto povolání však více, než pro ostatní toto označení platí. Maskér je totiž umělec na slovo vzatý. Jeho plátnem je však lidská tvář a dílem není obraz, ale perfektní nalíčení či dokonalá maska. Bez schopností maskéra se neobejde žádné divadelní, taneční ani televizní vystoupení.

Pro výkon tohoto řemesla je vhodné absolvovat střední odbornou školu, obor maskér/vlásenkář. Bez tohoto vzdělání není nemožné tuto činnost vykonávat, jen je nutné absolvovat několik specializovaných kurzů. I tak ale mívá přednost absolvent oboru. Rozhodující jsou ovšem také zkušenosti. Maskér při výkonu své profese úzce spolupracuje s režisérem a samozřejmě s herci a jinými interprety. Náplní jeho práce je, pomocí speciálních a stále se vyvíjejících technik, vytvářet masky a parukářské výrobky pro scénická a filmová představení, provádět líčení a úpravy účesů umělcům a ostatním účinkujícím.

Zručný maskér dokáže vyrobit masku a líčení tak, že se z dlouhovlasé ženy za pár okamžiků stane plešatý muž, či z dvacetiletého mladíka důchodkyně. Vše působí tak důvěryhodně a přesvědčivě, že byste jen těžko poznali, jak je tomu doopravdy.

Maskér pracuje v televizních ateliérech nebo v zákulisí divadelních scén. Jeho práce je pro jakékoliv představení nepostradatelná a může se stát, že za jedním vystoupením se skrývá celý tým maskérů. Jedná se o velmi odborné a v umělecké branži důležité povolání.

Maskér však nevyrábí jen masky a dramatická líčení, stará se i o úpravu zevnějšku a líčení pro běžné televizní přenosy.

Tato profese není vhodná pro osoby s chronickým třesem rukou. Činnost maskéra vyžaduje vysokou dávku koncentrace, estetického cítění a citu pro barvy. Maskér by měl být schopen samostatné činnosti stejně tak, jako práce v týmu. Měl by mít dobré komunikační schopnosti a být kreativní a nápaditý.

Maskéři nemají běžnou pracovní dobu, ale řídí se požadavky představení.
Pro výkon svého povolání potřebují pomůcky a hmoty pro odlévání forem a scénických masek, líčidla a kosmetické produkty, hřebeny a prostředky a pomůcky k úpravě účesů a výrobě paruk a další speciální pomůcky.

Požadované vzdělání: střední odborné s výučním listem

Maskér volná místa

V současnosti pro pracovní pozici Maskér nenabízíme žádná volná místa, zkuste to později.