Kloboučník

Hlavní stránka - Přidat poptávku - Kontakt
 
Vyberte kraj


Další profese:

Stavbyvedoucí, Letuška / Steward, Hasič, Choreograf, Uklízečka, Zootechnik, Archeolog, Psychoterapeut, Dermatolog, Ekolog, Meteorolog, Anesteziolog, Školník, Dramaturg, Architekt, Farmaceut, Fyzioterapeut, Dirigent, Ergonom, Osvětlovač, Scénárista,


Práce v ČR

Kloboučník

Pro výkon tohoto starého řemesla je třeba být vyučen v oboru kloboučnictví, žádné další požadavky na vzdělání či znalost cizích řečí obvykle nejsou kladeny. Pokud však kloboučník zná nějaký ze světových jazyků, otevírá mu tato znalost dveře i do jiných zemí. Kloboučnictví prožívalo svůj boom v první polovině dvacátého století, kdy bylo téměř nemyslitelné, aby muž vyšel z domu bez klobouku. A klobouky nenosili jen právníci, lékaři nebo bankéři, ale i muži ze středních vrstev. Naopak čepice s kšiltem byla symbolem pro dělníky či zedníky. Nicméně klobouky se nosily již v 17. století. V žádném případě nebyly klobouky jen výsadou mužů, ale staly se ozdobou i módním doplňkem žen všech společenských kategorií. Bohatší občané dokonce mívali své dvorní kloboučníky, kteří vyráběli klobouky pouze na zakázku a přání zákazníka a vždy jen jeden originál.

Po období úpadku zažívá nyní kloboučnictví renesanci a na českých ulicích je možné vidět dámy opět s těmito krásnými pokrývkami hlavy, které je dělají tak tajemné i svůdné zároveň.
Náplní práce kloboučníka je zhotovení klobouku od návrhu, přes střih až po tvarování a samotnou výrobu šitím či lepením. Někteří kloboučníci mohou pracovat ve výrobnách, kde vytvářejí klobouky dle předem stanovených návrhů na připravené formy s jasně danými postupy. Je však možné pracovat i jako živnostník s veškerou volností ale i povinnostmi, které to přináší.

Kloboučník musí být nejen manuálně velice zručný, ale rovněž kreativní a mít estetické cítění. Schopný vykonavatel tohoto řemesla drží krok s módou, vyzná se v typologii barev, materiálech látek a v módních doplňcích. Je trpělivý a udržuje kontakt se zákazníkem. Místem výkonu práce jsou kloboučnické dílny nebo výrobní závody.

Kloboučník pracuje s různými přístroji pro tvarování klobouků, s ručními nástroji na šití a lepení, s nástroji na dotváření ozdob na klobouky, s žehlicími přístroji, rovněž i se skicáky a tužkami při vytváření návrhů a s dalšími speciálními stroji pro ruční i strojovou výrobu klobouků.

Požadované vzdělání: Střední odborné

Kloboučník volná místa

V současnosti pro pracovní pozici Kloboučník nenabízíme žádná volná místa, zkuste to později.