Herec

Hlavní stránka - Přidat poptávku - Kontakt
 
Vyberte kraj


Další profese:

Stavbyvedoucí, Letuška / Steward, Hasič, Choreograf, Uklízečka, Zootechnik, Archeolog, Psychoterapeut, Dermatolog, Ekolog, Meteorolog, Anesteziolog, Školník, Dramaturg, Architekt, Farmaceut, Ergonom, Fyzioterapeut, Dirigent, Osvětlovač, Scénárista,


Práce v ČR

Herec

Ačkoliv zpravidla pro výkon této profese bývá požadavkem absolvování vysoké školy, konkrétněji divadelní fakulty, můžeme na české herecké scéně najít spoustu herců, kteří toto vzdělání nemají, a přesto se herectvím velmi dobře živí. Nelze proto říci, že absolvování vysoké školy je podmínkou nebo nutností. Herec, obdobně jako režisér, dabér, dirigent, maskér, scénárista, dramaturg, choreograf, osvětlovač či zvukař, patří do umělecké branže. Herec je však na rozdíl od výše uvedených, divákovi na očích a bývá mediálně velmi známou tváří. Můžeme jej vidět na prknech, která znamenají svět, na televizních obrazovkách a stále častěji i na titulních stránkách nejen bulvárních časopisů, kde pomáhají svými skandály mnohým redaktorům ke zvýšení prodeje jejich periodik.

Úkolem herce je umělecky ztvárnit literární nebo scénáristy a dramaturgy smyšlenou postavu.
Mezi hlavní pracovní činnosti herce patří studium textu svěřené role, navštěvování divadelních zkoušek a představení či natáčecích dnů ve filmových ateliérech, úzká spolupráce s režisérem, studium výrazu a emocí postavy a následné umělecké zpracování. Velká část práce schopného herce se odehrává doma v soukromí, kde se věnuje pečlivé přípravě a vcítění do role, dle požadavků režiséra a předepsaného scénáře. Na zkoušky divadelních představení již chodí herec připravený a cvičí se choreografie, souhra s ostatními herci a jejich postavami. Herec se v mnohých případech může rovněž živit jako dabér, moderátor či televizní a rozhlasový redaktor.

Jak již bylo řečeno, herec bývá pod drobnohledem veřejnosti a musí být zvyklý na zájem z řad diváků a médií. Často tento zájem může být až za hranicemi slušnosti a tak jsou často herci vystavováni nepříjemnému tlaku. Herci mohou trpět ztrátou soukromí, jelikož média často nerespektují žádné meze. Proto toto povolání vyžaduje jedince silného, emočně vyrovnaného, schopného se poprat s tímto tlakem a být proti němu rezistentní. Herec musí být disciplinovaný, komunikativní a extrovertní jedinec.

Herecké povolání je vhodné pro osoby s dobrou pamětí, které jsou schopné a ochotné učit se stále novým a mnohdy i rozsáhlým textům a replikám. Z pochopitelných důvodů tato profese není vhodná pro jedince trpícími na výpadky paměti.

Herec pracuje v divadlech, ve filmových a televizních ateliérech, dabingových studiích, v exteriérech při natáčení dokumentárních filmů a jiných filmových scén.

Pracovní doba se řídí režisérovými požadavky a filmovými a divadelními představeními.

Nejdůležitějšími pracovními nástroji herce je výborná paměť, perfektně zvládnuté výrazové prostředky a řečnické schopnosti.

Herec volná místa

V současnosti pro pracovní pozici Herec nenabízíme žádná volná místa, zkuste to později.