Dabér

Hlavní stránka - Přidat poptávku - Kontakt
 
Vyberte kraj


Další profese:

Stavbyvedoucí, Letuška / Steward, Hasič, Choreograf, Uklízečka, Zootechnik, Archeolog, Psychoterapeut, Dermatolog, Ekolog, Meteorolog, Anesteziolog, Školník, Dramaturg, Architekt, Farmaceut, Ergonom, Fyzioterapeut, Dirigent, Osvětlovač, Scénárista,


Práce v ČR

Dabér

Obdobně, jako herec, režisér, či scénárista, je tato profese považována za profesi uměleckou. Oproti výše uvedeným se však pro toto povolání nevyžaduje žádné specifické vzdělání, jelikož žádná škola studium tohoto oboru nenabízí.

Dabér často bývá známá osobnost, která se této profesi věnuje jen okrajově, nebo částečně ke svým dalším aktivitám, obvykle hereckého rázu. Je velice málo dabérů, kteří se živí pouze tímto řemeslem.

Úkolem dabérů je převést cizojazyčný film do lokálního jazyka. Dabér ovšem filmy nepřekládá, to není náplní jeho práce! Dabéři dostanou do rukou přepsaný scénář, který musejí přednést tak, aby mluvený projev odpovídal tomu, co se právě odehrává na obrazovce. Dabér musí vhodně přizpůsobit intonaci i rychlost řeči filmovým hercům, které má za úkol dabovat a které během práce vidí před sebou na obrazovce. Musí správně odhadnout atmosféru hraných scén a přizpůsobit tomu svůj hlas. Dabér je vlastně herec, který není vidět, ale na jeho výkonu závisí zážitek, jenž si odnáší divák z dabovaného filmu.

Protože k nám proniká ohromné množství hollywoodských filmů, stalo se, že i hvězdy těchto slavných bijáků u nás tak nějak zdomácněly. Už si ani neumíme představit Brada Pitta bez sexy hlasu Michala Dlouhého, Morgana Freemana bez uhrančivého hlasu Pavla Rímského či Angelinu Jolie bez svůdného hlasu Reginy Řandové.

Pracovním nástrojem dabéra je především jeho nezapomenutelný hlas, který propůjčuje filmovým postavám. Mezi další pak patří mikrofony, sluchátka.
Dabér pracuje v bezprašném prostředí filmových a televizních studií a není nikterak zdravotně omezen.

Dabér nemusí nutně znát cizí jazyky, ale je to pro něj bezesporu výhodou.
Jaký by měl vlastně být člověk, který chce vykonávat, nebo již vykonává toto řemeslo?
Rozhodně nesmí být skoupý na slovo, měl by mít precizní hlasový projev a intonaci, musí mít výbornou pamět, vzhledem k obsáhlým textům a scénářům, které se musí naučit, měl by být trpělivý a také tak trochu extrovertní.

Dabér volná místa

V současnosti pro pracovní pozici Dabér nenabízíme žádná volná místa, zkuste to později.