Barman/ka

Hlavní stránka - Přidat poptávku - Kontakt
 
Vyberte kraj


Další profese:

Stavbyvedoucí, Letuška / Steward, Hasič, Choreograf, Uklízečka, Zootechnik, Archeolog, Psychoterapeut, Dermatolog, Ekolog, Meteorolog, Anesteziolog, Školník, Dramaturg, Architekt, Farmaceut, Ergonom, Fyzioterapeut, Dirigent, Osvětlovač, Scénárista,


Práce v ČR

Barman/ka

Práci barmana mohou vykonávat jak muži, tak i ženy. Vzdělání v oboru není nutné, protože je možné tuto činnost vykonávat i po absolvování příslušných barmanských kurzů. I vystudovaní barmani si však rádi připlatí za specializované kurzy, na kterých je naučí nové techniky míchání koktejlů či novinkám ze světa míchaných nápojů. V této branži je nutné držet krok s dobou a sledovat, co je zrovna in.

Úkolem barmana není, jak by se leckdy mohlo zdát, jen prosté rozlévání nápojů do sklenic. Skutečný profesionál může být hvězdou každého podniku a míchání drinků povýšit na mistrovskou show. Pokud je barman také trochu exhibicionista a herec, dokáže svým talentem a vystupováním přilákat do podniku spousty zákazníků, což jistě každý majitel baru ocení. Nehledě na výši spropitného, které si takový profík za své umění vyslouží, což může být skvělý bonus k pevnému platu.

Barman může být někdy svými, většinou notně připitými, hosty, využíván jako psycholog, psychiatr a zpovědní vrba, proto je důležité, aby uměl naslouchat a pracovat s lidmi. I to mu zajistí oblibu u zákazníků a to, že se jeho působiště stane vyhledávanou adresou.

Barman by měl být manuálně zručný, protože míchání drinků vyžaduje přesné pohyby rukou a soustředění. Požadavky na znalosti cizích řečí nebývají nikterak vysoké, ale znalost alespoň jednoho cizího jazyka na komunikační úrovni je samozřejmě velkou výhodou.

Pracovními nástroji barmana jsou míchací sklenice, barová sítka, míchací lžičky, šejkry, odměrky, speciální stříkací lahve, dále pak nalévátka (nasazují se na lahve s alkoholem) a neméně důležitá jsou pak prkénka, nože a muddler (vše na přípravu ovoce do drinků). Rovněž barmani obsluhují lisy na ovoce, mixéry, přístroje na úpravu a drcení ledu a krustovače. Profesionální barman má v malíčku nápojové sklo, tedy jaký nápoj se podává v jakém druhu skla. Barman rovněž dbá na to, aby nápoje byly rozlévány vždy do čistých a vyleštěných sklenic. Barman se perfektně vyzná v různých druzích alkoholu a jejich kombinacemi.

Místem výkonu práce jsou bary, restaurace či noční podniky. Obvykle tyto provozy mají otevírací dobu od večerních do ranních hodin, pokud tedy nejsou otevřeny 24 hodin denně. Barmani v práci často směnují a různě se střídají. Je však nutné počítat s tím, že barmani pracují především v nočních hodinách. Tato profese proto vyžaduje člověka, kterému nevadí otočený biorytmus – tedy v noci pracovat, ve dne spát. Práce není vhodná pro osoby s dýchacími obtížemi, protože barmani vykonávají svou profesi často v zakouřených prostorách.

Požadované vzdělání: Střední odborné s výučním listem

Barman/ka volná místa

V současnosti pro pracovní pozici Barman/ka nenabízíme žádná volná místa, zkuste to později.