Práce v USA

Hlavní stránka - Přidat poptávku - Kontakt
 
Vyberte kraj


Práce v zahraničí:

Práce v Německu
Práce ve Španělsku
Práce v Itálii
Práce v USA


Práce v ČR

Práce v USA

Země s obrovskou rozlohou, kde 1000km je jen kousek a kde se mění sny ve skutečnost. Země pruhů a hvězd s obrovskou národní hrdostí a patriotismem. To je USA.

Američané jsou zpravidla přesní, zdvořilí a uctiví. Neexistuje pro ně v komunikaci tabu. Rádi se s vámi pobaví o všem možném a nejen v běžné komunikaci, ale i v zaměstnání oceňují inovativní nápady, originalitu a líbí se jim individualismus. Obyvatelé USA se vyznačují velkou flexibilitou, nemají rádi, když si kdokoliv na cokoliv stěžuje, naopak milují american smile – rozzářený úsměv za všech okolností. Američané zbožňují image úspěšného člověka a váží si lidí, kteří něco dokázali.

Americké školství není na příliš vysoké úrovni. Říká se, že vysoká škola je obdoba střední školy v Čechách. O to více šancí na uplatnění má člověk s dobrým vzděláním a zároveň výbornou angličtinou. Univerzitní vzdělání je v USA velice drahé (není hrazené státem) a v přepočtu se může vyšplhat až na 100 000 ročně, což nemálo zatěžuje rodinný rozpočet, obzvláště pokud je v rodině více dětí toužících po vzdělání.

Pozor, pokud si v USA domluvíte termín schůzky, buďte vždy přesní! Američané na to opravdu dbají a díky nedochvilnosti můžete přijít o důležité body při získávání nového místa. Američané, jako národ, mají často pocit, že jsou více než ostatní a často se stává, že tím lezou cizincům tak říkajíc na nervy. Je nutné si na to zvyknout a nijak to nekomentovat. Při představování se často uvádí jen křestní jméno a automaticky se tak lidé oslovují. Oslovování příjmením, tak, jak je tomu v Čechách, je v USA neobvyklé.

Image je pro Američany nesmírně důležité, proto úspěšní lidé velmi dbají o svůj zevnějšek. Paradoxem však je, že se tam často setkáte s velmi obézními, někdy až morbidně, obyvateli, což je daň za uspěchaný život a stravování ve fastfoodech. Hitem v jejich stravování jsou krabičky do mikrovlnky, mražená jídla, polotovary a samozřejmě stánky a restaurace s rychlým občerstvením. Typickým americkým jídlem je hamburger a hranolky, muffiny, pie a cola. Životní styl v USA se rovněž liší od toho našeho. V USA je levné jídlo, automobily (často je mají i teenageři) i elektronika. Samozřejmě srovnáme-li ceny za zboží s platy Američanů. Běžně se v americké domácnosti vyskytuje i více televizorů než jen jeden, protože Američané, pokud nepracují, jsou schopni strávit u TV i několik hodin denně.
Měřítkem úspěšnosti v USA jsou peníze. Pokud je máte, jste někdo.

Pokud chcete v USA dobře zapadnout, zřiďte si sociální pojištění! Může to znít zvláštně, ale pro Američany je to znakem toho, že máte dobrou práci a trvalé bydliště na dobré adrese. Pokud se vám podaří získat kartičku sociálního pojištění, máte u nich napůl vyhráno. Tato kartička, ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, je například potřeba i ke zřízení bankovního konta. Proto práce na černo a přespávání po motelech není dobrou cestou pro získání uznání.
Co by se mohlo líbit mužům, je velká emancipace žen, a to až taková, že se nepředpokládá, že muž za ženu platí v restauraci.

Americké děti se nám, Evropanům, mohou jevit jako rozmazlení, uřvaní, sobečtí spratci. A čím sobečtější, uřvanější, rozmazlenější a protivnější, tím v očích amerického rodiče lépe. Dítě si tak totiž buduje svou osobnost a individualitu a jakákoliv výchova a zásah ze strany dospěláků je nežádoucí. Přece individualita a schopnost prosadit sebe a svůj názor, je důležitá, a co na tom, že jsou jim teprve 3 roky. No ne?
Američané se krom sebe a své země o moc jiného nezajímají. Nečtou a nesledují zprávy. Nedivte se proto, že nevědí, odkud jste do USA přijeli. Česko, Čína, Čečensko? Jedno a to samé.

Životní úroveň v USA

USA jsou ekonomicky jedním z nejvyspělejších a nejsoběstačnějších států světa. Naleznete zde velké množství průmyslových výroben a objektů, nadnárodních společností a koncernů, vyspělé zemědělství, z čehož pramení nejen rostlinná, ale i živočišná výroba a na své si přijdou i odborníci z odvětví vědy a výzkumu. USA rovněž produkuje ropu a zemní plyn, ale k vývozu téměř nedochází, jelikož je spotřebují pro vlastní potřebu. Své místo nalezli v USA i filmoví producenti a ne nadarmo je to země filmu a filmových hvězd. Říká se, že kdo chce pracovat, práci si najde a o této zemi to platí dvojnásob.

Minimální mzda v USA (údaje z roku 2015) je 7,25 amerických dolarů za hodinu. Jiné je to v zaměstnání, kde dostanete zpropitné – tam jde o 2,13 dolarů za hodinu. Nutno však podotknout, že Američané na dýška rozhodně nejsou lakomí. Může vás však uklidnit, že pokud hodnota minimální mzdy a zpropitného nebude činit dohromady 7,25 dolarů, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci rozdíl doplatit. Mzda pro občany mladší 20 let se pohybuje okolo 4,25 dolarů za hodinu a je tedy nižší než minimální mzda. Zde jde však o mzdu fixní po dobu prvních 90 dní zaměstnání.

V USA je jedno z nejnižších daňových zatížení na světě. Daně se tam dělí na přímé a nepřímé a v USA nenaleznete daň z přidané hodnoty – DPH. Míra zdanění je v jednotlivých státech odlišná.

Měna a důchody v USA

Měnou je americký dolar a zároveň jde o měnu, která je nejvíce využívaná v celém světě. Jeden USD je dle kurzu ČNB cca 24 Kč.
Je více než vhodné zřídit si sociální a zdravotní pojištění při pobytu a práci v USA. USA má totiž jedno z nejkvalitnějších ale zároveň nejdražších zdravotnictví na světě a pro srovnání – u nás je ze zdravotních pojišťoven hrazeno cca 91% zdravotní péče, zatímco v USA jen 45% a zbytek si doplácejí občané sami. Není výjimkou, že často na ošetření nemají peníze. Z platu odvádí zaměstnanci, i zaměstnavatelé za své zaměstnance, do sociálního a zdravotního systému země stejnou poměrnou částku. Jde o procenta z platu.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte pouze, pokud jste občanem USA, a po určitou dobu (minimálně 20 týdnů) jste odváděl peníze ze mzdy (s minimálním příjmem 3100 USD za uplynulý rok) do sociálního pojištění.
V USA se vyplatí samostatně podnikat a touha nebýt na nikom závislý je důvod, proč počet drobných živnostníků v USA neustále roste. Podivuhodné je, oproti podmínkám v ČR, že pokud chcete začít v USA podnikat, všechny administrativní úkony s tím spojené stihnete maximálně do 10 dní!
Na penzi si v USA 80% občanů spoří a životní úroveň penzistů je i díky tomu velmi vysoká. Odchod do důchodu je možný dříve, než je tomu zvykem v evropských zemích. Pro přiznání státního důchodu je nutné platit 35 let pojištění.

Potřebná povolení, podmínky pro práci čecha v USA a pracovní příležitosti

Před vycestování můžete oslovit pracovní agenturu, která vám pomůže vyhledat v USA vhodnou práci, zašle za vás životopisy a domluví schůzky. Pokud to chcete nechat na později, až se v nové zemi rozkoukáte, je to také možné. Doporučujeme však poohlédnout se po zaměstnání předem, už jen proto, abyste dlouho nezůstali bez prostředků. Život v USA přece jen není úplně levnou záležitostí. Pokud máte dobré jazykové znalosti a vzdělání určitého směru, je určitě lepší poohlédnout se po práci v oboru, je to zárukou toho, že budete dostávat vyšší plat. Pokud nemáte žádnou představu o nové práci, vždy je možné začít s brigádami v restauracích, fastfoodech a podobných zařízeních, kde většinou berou každou schopnou ruku a jazykové znalosti nemusí být nikterak velké.

Pro vycestování do USA potřebujete samozřejmě vízum. Těch je několik druhů.

 • Pro dočasnou práci, brigádu (jako au-pair, sezónní práce na farmách, v cestovním ruchu a podobně) budete potřebovat J-1 vízum. Toto vízum je určeno pro studenty či absolventy, kteří chtějí v USA pobývat a pracovat jen krátkodobě, nebo jedou na takzvaný studijní pobyt (jlvisa.state.gov).
 • Pokud jedete do USA jen cestovat a poznávat zemi, postačí vám takzvané B-2 vízum
 • Pracovní víza a víza pro stážisty jsou označena jako H víza. O toto vízum žádejte, pokud chcete v USA pracovat dlouhodobě a je vám více než 30 let. Pozor! Často jsou víza vydávána na základě dokladu o získaném zaměstnání, je proto vhodné si najít místo ještě před žádáním o vízum a pracovní povolení.
 • Lidé s významnými schopnostmi v oblasti sportu, vědy, či umění cestují na O nebo P víza. O toto vízum můžete požádat, pokud jste dosáhli zvláštních úspěchů v některém z těchto odvětví. Jedná se například o herce, modelky nebo třeba sportovce, kteří chtějí v USA pokračovat v umělecké činnosti.

O vízum se žádá na jakémkoliv velvyslanectví Spojených států amerických. V Čechách naleznete velvyslanectví v Praze na Malé Straně.
Když se rozhodnete, o jaký typ víza máte zájem, vyplníte formulář DS-160 nebo pro typ víza N,S,T nebo U formulář DS-156.

Po vyplnění formulářů uhraďte poplatek za vízum – a to na stránce www.ustraveldocs.com. Následně si sjednejte schůzku, na americké ambasádě v Praze a to minimálně den předem. Na schůzku se dostavte přesně, nebo ještě lépe, s předstihem. Na pohovor na ambasádu budete potřebovat následující dokumenty:

 • cestovní pas
 • potvrzení o vyplnění formuláře DS-160 nebo DS-156
 • doklad o zaplacení poplatku za vízum

Je vhodné si s sebou donést rovněž fotografii pasového formátu s bílým pozadím. Pokud chcete své šance na přidělení víza znásobit, doporučujeme přinést s sebou ještě následující:

 • Bankovní výpisy za období minimálně posledních tří měsíců
 • Pracovní smlouvu ze svého stávajícího zaměstnání
 • Zvací dopis od osoby, kterou jedete navštívit, nebo pracovní smlouvu od nového zaměstnavatele, případně zvací dopis od obchodního partnera
 • Studenti donesou potvrzení o studiu, případně potvrzení o výměnném či studijním pobytu
 • OSVČ výpis ze živnostenského či obchodního rejstříku
 • Manželé s dětmi budou potřebovat oddací list a pro děti rodné listy

Během cesty – často i na letišti – budete vyplňovat ještě formulář I-94, který je nutné vyplnit online: i94.cbp.dhs.gov/I94/request.html (viz. http://chcidoameriky.cz/jak-vyplnit-zeleny-formular-i-94w-nonimmigrant-visa-waiver-arrival-departure-form) a celní deklaraci (http://chcidoameriky.cz/jak-vyplnit-formular-o-celni-deklaraci).
Přesné dokumenty potřebné k žádosti o vízum naleznete na stránkách americké ambasády (viza-usa.cz/online-zadost-o-viza. Na této adrese naleznete rovněž veškeré žádosti o víza a podrobné informace o jejich bezchybném vyplnění, případně i o tom, jaké doložit další dokumenty.

Poplatek za víza činí cca 2500 Kč. Cena ubytování v bytech či domech v USA se pohybuje okolo 100 – 200 amerických dolarů za měsíc. Pozor, často se vyplácí majitelům pronajaté nemovitosti kauce předem a v uvedeném nájmu nejsou započteny spotřeby vody a energií.

Nabídka pracovních pozic v USA je velice pestrá. Od jednoduché práce ve fasftoodech, přes úklidy domácností, au-pair, pohostinské činnosti, ale i práce na zaoceánských lodích, kuchařské práce, sezónní práce, práce v hotelech, často se nabízejí práce plavčíků, ale i specializované práce v oblastech průmyslu a obchodu, vyžadující specifické vzdělání. USA je opravdu zemí netušených možností, a pokud toužíte jet do světa tak říkajíc na zkušenou a ještě si vydělat opravdu slušné peníze, není nač čekat. Pokud máte chuť pracovat a alespoň základní znalost angličtiny, jistě se v USA uplatníte.

Jazykové dovednosti

Jako v každé zemi, je třeba znát jazyk alespoň na minimální úrovni, kdy se dorozumíte ohledně základních potřeb a požadavků. Angličtina je světovým jazykem a dnes už zná základy snad opravdu každý. Je samozřejmě rozdíl mezi britskou a americkou angličtinou, ale je to asi jako čeština v Praze a v Brně. Doporučujeme navštívit před odjezdem intenzivní jazykový kurz a samozřejmě nechat si oficiálně přeložit veškeré potřebné dokumenty. Nejlepší školou života je však život sám a platí to i zde. Pokud se chcete zdokonalit a povýšit angličtinu na úroveň rodilého mluvčího, v Čechách toho nikdy nedocílíte. Není nic lepšího, než vycestovat do anglicky mluvících zemí, kde se naučíte nejen anglicky mluvit, ale i myslet. Se získanými znalostmi a kulturním obohacením pak budete i pro české zaměstnavatele velmi atraktivní.