Práce v Itálii

Hlavní stránka - Přidat poptávku - Kontakt
 
Vyberte kraj


Práce v zahraničí:

Práce v Německu
Práce ve Španělsku
Práce v Itálii
Práce v USA


Práce v ČR

Práce v Itálii

Itálie je země, která svým tvarem připomíná dámskou kozačku. A ne nadarmo. Itálie je zemí módy, zemí, kde si každá žena připadá krásná. Italové jsou proslulými milovníky a svůdníky. Dámy, i když nerozumíte italsky ani slovo, dokáží vám v okamžení vyznat lásku třeba i znakovou řečí.

Itálie je oblíbeným cílem velkého množství turistů a samozřejmě z toho i profituje. Její hlavní město, Řím, je kulturní a historickou metropolí. Naleznete zde velké množství památek a zajímavých poutních míst. Minulost na vás dýchá téměř na každém kroku. Když už ale máte památek dost, zastavte se v jedné z tisíců malých kaváren na italské tiramisu a tradiční presso, které v Itálii teče proudem. Pokud máte hlad, neváhejte a ochutnejte tu opravdovou pizzu, báječné a lehké mořské plody, nebo domácí a nenapodobitelnou pastu – těstoviny. Proslulá je Itálie také svými moučníky a zmrzlinou. U stánku se zmrzlinou je často možné najít až dvacet druhů této zmrzlé pochoutky a Italové jsou na její přípravu a suroviny právem hrdí.

Itálie nabízí nejen pláže a nekonečné moře, ale také hory a lyžování, nebo toulky za památkami. Italové jsou velice družní, zábavní ale také velmi hluční. Rodinné klany drží pohromadě a urážka jednoho jeho člena je urážkou celé rodiny. Zcela pochopitelně jsou Italové velice hrdí na historii svojí země a svého národa.

Podobně jako ve Španělsku, i v Itálii, se dodržuje takzvaná siesta. Siesta je čas vyhrazený odpočinku, zpravidla mezi 13 – 16 hodinou. V tuto dobu Italové nepracují a věnují se přátelským rozpravám a odpočinku. Rušení siesty je pro ně nepřijatelné a po tuto dobu si rozhodně neplánujte žádné pracovní schůzky!

Ženy – manželky – jsou v Itálii zdrženlivější, než je tomu u nás. Po svatbě oblékají střízlivější módu, neodhalují se na nudistických plážích a dbají na dobrou reprezentaci manžela a rodiny. Obvykle i drží domácí kasu. Není větší urážkou muže, než to, že je mu žena nevěrná. To se v Itálii neodpouští.
Itálie je bezpochyby křesťanskou zemí a jako taková má velký počet státem uznaných svátků.

Životní úroveň v Itálii

Země je rozdělená ekonomicky na severní a jižní Itálii. Hranice mezi těmito částmi je nejasná. Severní Itálie má vyšší životní úroveň, nežli jih, jelikož jde o průmyslovou část země. To znamená, že do severní části Itálie je soustředěna většina výrobního průmyslu země.
Jižní část Itálie pak žije převážně ze zemědělství a samozřejmě turismu. Je zajímavé, že podle žebříčku kvality života (dle Social Progress Index) je Itálie až na 31. místě a Česká republika na 22. místě (ve světě). Že by tedy u nás bylo lépe?

Měna a důchody v Itálii

Itálie je členem EU a platidlem je Euro. Důchodový systém je rozdělen na 3 sektory – pro zaměstnance v soukromém sektoru, pro zaměstnance ve veřejném sektoru a pro OSVČ. Financování důchodů je zajištěno z průběžných příspěvků pojištěnců a zaměstnavatelů. Na rozdíl od Čechů, mají Italové jisté možnosti odejít do důchodu již v mladém věku a z tohoto důvodu je italský důchodový systém hojně zneužíván. Státní penze zajišťuje Italům cca 65% mzdy, jež pobírali, než šli do penze.

Povolení a podmínky pro práci čecha v Itálii

Čeští občané mohou vyjíždět na území Itálie za prací bez pracovního povolení od roku 2006. Od roku 2007 již Češi nemusí žádat ani o povolení k pobytu, pokud chtějí být v zemi déle než 90 dní, tak jak tomu bylo dříve.
Pokud ale budete pobývat na italském území déle, než 3 měsíce, je vaší povinností nahlásit, během této doby, svůj pobyt na místním obecním úřadě. Tato ohláška je zpoplatněna částkou 14,62 Euro.
Pro ohlášení pobytu budete potřebovat následující:

  • Doklad totožnosti (pas nebo občanský průkaz – vydaný od poloviny roku 2000)
  • Pracovní smlouvu, nebo doklad o studiu (studijním pobytu), či doklad opravňující k výkonu živnosti (podnikání)
  • V případě, že se nechystáte v Itálii pracovat, budete pouze dělat doprovod pracujícímu manželovi/manželce, musíte předložit doklad o tom, že máte dostatek finančních prostředků k životu v Itálii (kvůli parazitování na sociálním systému) a dále pak doklad o zdravotním pojištění (informace o dostatku finančních prostředků naleznete, spolu s dalšími důležitými informacemi zde - https://portal.mpsv.cz/eures/podminky/italie/)

Pokud plánujete v Itálii pracovat déle než 3 měsíce, musíte rovněž zažádat o číslo sociálního zabezpečení – codice fiscale (http://www.agenziaentrate.gov.it/wps/portal/entrate/home). Žádost se podává na příslušném finančním úřadu v místě vašeho působení. Adresy finančních úřadů je možné najít na http://dichiarazioneprecompilata.agenziaentrate.gov.it/.

Celkově se v Itálii odvádí sociálnímu systému ze mzdy 41%, přičemž zaměstnanec odvádí 9% a zaměstnavatel 32% z hrubé mzdy. Informace o zdanění mzdy a dani z příjmu naleznete na https://portal.mpsv.cz/eures/podminky/italie/.
Pokud ukončíte zaměstnání v Itálii, nechte si vystavit doklad E301, který budete dokládat na úřadu práce v ČR, jako potvrzení o zaměstnání v zahraničí. Pokud tak neučiníte (nedoporučujeme), je možné o něj zažádat i korespondenčně z ČR. Pro vydání tohoto formuláře jsou oprávněné příslušné pobočky Instituto nazionale della previdenza sociale (INPS).
Informace o mezinárodním zdanění a takzvaném vynětí naleznete zde, spolu s příslušným formulářem ke stažení na https://portal.mpsv.cz/eures/podminky/italie/.

Pokud hodláte vycestovat za prací do jakékoliv země EU, jste až do získání práce v zahraničí českým pojištěncem. Do té doby můžete být ošetřen či hospitalizován v nemocničním zařízení bezplatně díky takzvanému Evropskému průkazu zdravotního pojištění, který vám vystaví vaše mateřská zdravotní pojišťovna. Pokud však začnete v cizím státě pracovat, v tu chvíli začnete podléhat právním předpisům daného státu – v tomto případě Itálii. Následně se stáváte italským pojištěncem, odvádíte procenta ze mzdy do systému a máte nárok na bezplatné ošetření a hospitalizaci hrazenou italskou pojišťovnou. Pozor! Při přechodu na zahraniční zdravotní pojišťovnu, jste povinen vrátit Evropský průkaz zdravotního pojištění – pozastavit jeho platnost. Pokud tak neučiníte, vystavujete se riziku sankcí z hlediska českého právního systému. Po ukončení výdělečné činnosti v Itálii se opět přihlaste zdravotní pojišťovně v ČR.

Nejčastěji jsou nabízeny práce v zemědělství, sběr ovoce, vzhledem k poloze státu samozřejmě práce v cestovním ruchu a pohostinství (pokojské, recepční, animátoři, číšníci a servírky, plavčíci a podobně). Tyto práce jsou však obvykle sezónní a proto jsou vhodné spíše pro brigádníky. Pokud toužíte po delším zaměstnání, rozhodně nepátrejte v jižní oblasti, ale zaměřte svou pozornost na sever Itálie do průmyslových zón. Hlavním průmyslovým odvětvím je automobilová výroba (značka Fiat, Alfa Romeo, Ferrari, Iveco). Itálie je rovněž producentem motocyklů, kancelářského vybavení a techniky a kuchyňských spotřebičů. Proto, pokud máte vzdělání k výkonu práce v těchto oborech, jistě se se znalostí řeči, uplatníte.

Jazykové dovednosti

Pro výkon zaměstnání v Itálii je, obdobně jako v jiných cizích zemích, znalost národního jazyka klíčová. Pokud stojíte pouze o letní brigádu, postačí vám základy italštiny a jinak se domluvíte anglicky, někde německy. Pokud však toužíte po trvalejším uplatnění, rozhodně je znalost jazyka důležitá a to nejen mluvené podoby, ale též psané. Rozhodně je vhodné nechat si překontrolovat životopis a žádost o zaměstnání, v jazykové agentuře a rovněž si nechat přeložit a ověřit vysvědčení, diplomy a osvědčení. Bez správně gramaticky přeložených listin se neobejdete.
Před odjezdem doporučujeme navštívit intenzivní jazykový kurz, který vám dodá potřebnou sebedůvěru pro první dny v zahraničí. Co říci závěrem, snad jen felice viaggio – šťastnou cestu.